19-26 юни 2010
Пефкохори (Pefkochori) е малко градче, разположено в югоизточната част на полуостров Kassandra, Halkidiki, на 102 км от Солун. Името му означава “боровия град”, заради боровите дървета, които са в изобилие в планините на района.
Къщата с апартаментите под наем ни беше препоръчана от надежден източник 🙂 и още през април направихме резервация.
Пътуване с кола
Пътуването от София до Пефкохори беше безпроблемно. Стигнахме за 6 часа, като голяма част от пътуването мина във влачене по “магистралата” София-Кулата. Детето геройски издържа, ако не броим мрънкането му в последния 1 час, че иска “на море”. После през целият престой той постоянно искаше “на море”, имайки предвид “във морето”.
Апартаментът
Настанихме се в апартамент на приземния етаж, който имаше кухня с всичко необходимо в нея. Кухнята преминава в стая с TV и две легла. Отделно има спалня с малко балконче. Пред самия апартамент има обособена тераса на която има маса, столове и чадър – любимо място за отдих и похапване, докато се наслаждаваме на гледката към морето.
кухнята двете легла пътечката от апартамента към плажа спалнята
Апартаментите се намират на първа линия. От плажа ги дели само дългата крайбрежна алея. Обличате си банския, взимате си хавлийката, може и без джапанките и хоп на плажа. Минимална загуба на време и максимално удоволствие.
Собственичката Popi
Нашата хазяйка Popi се оказа много сърдечен човек. Въпреки че не се познавахме, щом видя колата ни с българска регистрация, скочи да ни посрещне. За добре дошли ни почерпи с гръцко кафе и два вида домашно приготвено сладко, от цели зелени смокини, а другото май беше от круши.

Имахме удоволствието в следващите дни да опитаме и току що приготвено от нея сладко от кайсии. Тази жена е голям майстор на сладко от плодове.
Попи и Делян веднага станаха първи приятели и бе “записан” на курс по гръцки за начинаещи. На снимката по-долу броят от едно до десет. Попи казва цифрата на гръцки, Делян повтаря. Като се стигне до десет – Делян го извиква силно – “Декааааааа” … и настава всенародно веселие.

Всеки път Попи поздравяваше Делян с “Ясу Делян”, а той вместо да отговори “Ясу Попи”, повтаряше ведро “Ясу Делян”. Ходеше й на гости често и се връщаше винаги с подаръче – блокче Кит Кат, вафличка или близалка.
Плажът
Пясъкът е фин, може спокойно да се ходи и лежи върху него. Плажът не се поддържа редовно и могат да се видят тук таме отпадъци от недобросъвестни туристи, но като цяло е чист.
Миди и водорасли няма, камъчетата изобилстват. Солеността на водата е висока – 38 промила (за сравнение солеността на Черно море е едва 17,3 промила).
Морето
Водата е чиста, но при влизане навътре по дъното има доста камъни, върху които дебнат от засада морски таралежи.
Светльо още на втория ден настъпи един и в петата му останаха забити около 20-30 бодилчета, които не можахме да измъкнем, защото връхчетата, които стърчаха навън се бяха счупили.
Веднага се обърнахме към Попи с питане къде може да намерим доктор, но тя пое нещата в свои ръце. Накара го да потопи и задържи петата в топло олио, и след това каза да не се притесняваме, след време бодилчетата ще изчезнат.
След произшествието Светльо си купи аква-обувки и смело газеше през останалото време по дъното.
А ето така се става Велик мореплавател. Няма значение, че лодката е надуваема, движи се с 1 светльова сила, а греблото всъщност е лопатка, важното е да се плава.

Най-голямата странност в гледката към морето беше, че на хоризонта се вижда друг бряг (вторият полуостров на Халкидики – Ситония). Така малко се губеше чувството за безбрежност и безкрайност на морската шир.
Туристите
Докато в Турция мнозинството туристи бяха руснаци, тук повечето бяха сърби и македонци. Помислиш си в първия момент, че съседите до теб на плажа са българи, но като се позаслушаш и откриваш, че малко завалят българския :). С други думи – нямахме проблеми с това, че не знаем гръцки език, защото всички наоколо, а и в заведенията говореха сръбски. 🙂
След няколко ден се засякохме на плажа с група българи. Един от мъжете се открояваше като герой. Беше просто Печения “Кой, аз ли не мога?!”. Държание, говор, стойка – като за филм.
На втория ден донесе грамаден чадър (от тези, които използват по заведенията и в основата им се поставят 4 плочки за опора и стабилност) и започна копаенето на дупката. Не можа да стигне до центъра на Земята, но поне се опита. После донесе и 4 плочки, за да го укрепи. Чудех се защо полага толкова усилия, за да го сложи, като след няколко часа ще трябва да го вади обратно. Но … не я бях разгадала великата идея – чадъра остана там в следващите дни, заедно с 4-5 пластмасови шезлонга :).
Делян или цамбуркаше в морето с тати (наричаше го “да плуваме”) или седеше под чадъра и правеше формички от пясък – други занимания не признаваше. Резултатът от битката Плуване vs. Формички от пясък обикновено бе 8:2. Естествено тати нямаше право да влиза в морето без Делян (май само веднъж успя, защото малкия се беше вглъбил в архитектурните особености на къщичката от пясък).
Разновидности на “да плуваме”:
Храната
По крайбрежната алея непрекъснато обикалят пикапчета натоварени с плодове, а шофьорът вика по мегафона: “Евро кило нектарина. Супер витамина!”. Ягоди, череши, грозде, пъпеши, ананаси, банани … голямо изобилие и всичко добре узряло и сладко.
За разлика от евтините плодове, яденето по заведения хич не е така евтино. Но готвят вкусно и ястията са като нашенските.
Яденето на джирос без чиния, нож и вилица е изкуство, за което е необходима голяма концентрация и добър баланс, за да не изсипеш всичко в скута си.
Тръгнахме си с желанието да дойдем пак, но вече четирима 🙂
Ех, открих те аз, благодарение на един жокер от Светльо… :)))
Поздравления за блога!!!
Красен
Чадърът го забих, не са следващите 3-4 дни, а за цялото лято. И, за разлика от България, никой не ми го открадна или скъса.
🙂 Не преставайте да бъдете все толкова колоритен!